Zasady wymowy – sprawdź czy prawidłowo wymawiasz włoskie słowa!


ZASADY WYMOWY W JĘZYKU WŁOSKIM

 

 Zasady wymowy ujęte w poniższym zestawieniu zawierają tylko te spółgłoski oraz połączenia spółgłosek i samogłosek, których wymowa się różni.Wymowa samogłosek w języku włoskim jest bardzo prosta, ponieważ jest zbliżona do wymowy polskiej.


spółgłoski i samogłoski w języku włoskim

Zasady wymowy w języku włoskim

 Warto wspomnieć o różnicy w wymowie podwójnych spółgłosek (prawie każda spółgłoska w języku włoskim występuje podwójnie). Wmawiamy je przeciągając, przedłużając spółgłoskę. 

Np. sasso (kamień) / nie wymawiamy sa s s o tylko sasso przeciągając literę s.


→ Dźwiękiem, który nie występuje w języku polskim jest gli w transkrypcji oznaczane symbolem ʎʎ wymawiane podobnie do polskiego lj.

 


AKCENT W JĘZYKU WŁOSKIM


W języku włoskim rozróżniamy dwa rodzaje akcentów:akcent wyrazowy, czy inaczej głosowy, który nie jest zaznaczony żadnym symbolem.
  • akcent wyrazowy pada najczęściej na samogłoskę przedostatniej sylaby. W wielu przypadkach pada jednak na trzecią sylabę od końca. Ponieważ nie ma reguł tym rządzących, by upewnić się o akcencie, trzeba korzystać z pomocy słownika.
  • akcent graficzny, który jest jednoznaczny z akcentem wyrazowym i wskazuje nam miejsce, gdzie musimy zaakcentować daną samogłoskę. Stawiamy go między innymi po to, by odróżnić odmienną funkcję tych samych słów.

Na przykład:

è – czasownik essere w 3 osobie liczby pojedynczej,  

e – spójnik 

dà – czasownik dare w 3 osobie liczby pojedynczej,

da – przyimek

 

Istnieje również grupa słów, których znaczenie zmienia się w zależności od położenia akcentu. W tym przypadku zaznaczenie akcentu graficznego nie jest to obowiązkowe, ale wskazane.

Na przykład:

àncora – kotwica

ancora – jeszcze

 

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *