Język włoski w praktyce. Czasownik pattinare.

Język włoski w praktyce to nowa forma nauki włoskich słówek zawierająca realne materiały video, ulotki, artykuły, itp., które pomogą nam w praktycznym poznaniu języka włoskiego. Taka forma jest o wiele skuteczniejsza od uczenie się słówek na pamięć.

Kontynuując serię o zimowym słownictwie rozpoczętą na Facebooku (a jeśli nie masz fb znajdziesz je w galerii słówka dnia), poznamy dzisiaj odmianę czasownika pattinare oraz inne zwroty związane z jazdą na łyżwach i wyprawą na lodowisko. W ramach praktycznej nauki nauczymy się odczytywać ulotki z godzinami otwarcia lodowiska, informacjami o wypożyczalni oraz obejrzymy video z lekcją jazdy na łyżwach.

Język włoski w praktyce – idziemy na łyżwy.

Jeździć na łyżwach to po włosku pattinare. Gdy chcemy powiedzieć jeździć na łyżwach po lodzie powiemy pattinare sul ghiaccio. Często dodaje się tę informację, bo można też pattinare a rotelle – co oznacza jazdę na wrotkach.

Na początek trochę teorii. Pattinare to czasownik regularny i należy do pierwszej grupy odmiany (ponieważ kończy się na -are).

Odmiana czasownika pattinare w czasie teraźniejszym

odmiana czasownika pattinare

W czasach złożonych łączy się z czasownikiem avere. W czasie przeszłym passato prossimo powiemy zatem: ho pattinato, hai pattinato ha pattinato, itd.

Aby pojeździć na łyżwach musimy wybrać się na lodowisko, które po włosku nazywa się la pista di ghiaccio lub la pista di pattinaggio sul ghiaccio.

Jednak zanim tam pójdziemy to warto sprawdzić orari, czyli godziny otwarcia. Umiejętność odczytywania tych informacji przyda się nie tylko na lodowisku, ale również w wielu innych miejscach takich jak muzea czy galerie. Spójrzmy na przykładową ulotkę:

Pista di pattinaggio sul ghiaccio – co jak już wiemy oznacza lodowisko. Może zastanowi was dlaczego rodzajnik la jest pominięty? Otóż tytuł jest jednym z przypadków w których możemy rodzajnik opuścić.

Dal ….al oznacza od….do. Mamy tutaj informację, że lodowisko będzie czynne od 1 grudnia 1 dicembre do 6 stycznia 6 gennaio. Następnie przechodzimy do orari lub orari di apertura, co oznacza godziny otwarcia.

Lun-gio: to skrót od lunedì – giovedì oznaczające poniedziałek – czwartek.

Wtorek to martedì, a środa mercoledì.

Ven to skrót od venerdì – piątek, sab to sabato – sobota, dom to domenica – niedziela.

Poniżej mamy orari festivi lub giorni festivi, co oznacza godziny otwarcia w dni świąteczne. Inne określenia z którymi możemy się spotkać to np. giorni / orari feriali oznaczające dni robocze, powszednie; giorni di chiusura – dni kiedy jest zamknięte; tutti i giorni – codziennie, il mattino lub la mattina – rano, il pomeriggio – po południu, la sera – wieczorem.

Znamy już godziny otwarcia i idziemy na lodowisko. Przed wejściem przygotowujemy opłatę za wejście czyli ingresso, co jest skrótem od il biglietto d’ ingresso. I prezzi, czyli ceny, mogą zależeć od wieku: ridotti, to bilety ulgowe, a adulti normalne. Jeśli tylko towarzyszymy komuś i nie chcemy jeździć na łyżwach, to wybierzemy l’ingresso senza pattinaggio, l’ingresso visitatore. Chyba, że wejście jest gratuito, czyli darmowe.

Indossiamo i pattini – zakładamy łyżwy

Teraz wystarczy infilare lub indossare i pattini założyć łyżwy. Pamiętajmy, że łyżwy vanno allacciate molto strette muszą być mocno zawiązane. I lacci to sznurówki, a łyżwy to la scarpa but połączony z le lame, czyli płozami.

Jeśli nie mamy własnych łyżew to możemy je noleggiare – wypożyczyć. Wypożyczalnia nazywa się il noleggio. Możemy je wypożyczyć per una giornata na jeden dzień lub per l’intera stagione na cały sezon.

Ok, teraz możemy juz wyjść na lodowisko, aby pattinare jeździć na łyżwach. Il pattinaggio to jazda na łyżwach. Il pattinatore to łyżwiarz, a la pattinatrice to łyżwiarka. Jeśli jednak jest to nasz pierwszy raz i raczej, to możemy skorzystać z pomocy instruktora, aby imparare a pattinare nauczyć się jeździć na łyżwach. W zależności od upodobań możemy wziąć le lezioni di pattinaggio lekcje nauki na łyżwach individuali indywidualne lub di gruppo grupowe.

Ale możemy też skorzystać z tutorialu jak stawiać pierwsze kroki w jeździe na łyżwach i spróbować nauczyć się samemu.

ZADANIE

Obejrzyj film* i spróbuj odpowiedzieć na pytania kontrolne :

1. Jak nazywa się autor tutorialu?

2. Co oznacza lo spazzaneve?

3. Na co musimy uważać podczas jazdy na łyżwach?

(*) dla ułatwienia możecie włączyć automatyczne napisy.

Buon divertimento!

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *